Την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη 24 μαθητών της Β τάξης στο Κάστρο της Χώρας των Κυθήρων. Τους μαθητές συνόδευσαν η Διευθύντρια του Γυμνασίου Σταυρούλα Φατσέα και ο Θεολόγος Καθηγητής Γιώργος Λουράντος.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν από την Επιμελήτρια της 1ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων Μαρίνα Παπαδημητρίου στην έκθεση Οικοσήμων, που στεγάζεται στο κτίριο της Πυριτιδαποθήκης. Η Αρχαιολόγος μίλησε στους μαθητές για τη χρήση και τον συμβολισμό των οικοσήμων αλλά και για τη διαδρομή των σχέσεων Βενετών και Κυθηρίων, όπως αυτή αναδεικνύεται μέσα από την έκθεση αυτή. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν επίσης στο γειτονικό ναό του Παντοκράτορα (ιδιοκτησία Οικ. Κασιμάτη), στη δεξαμενή του Φρουρίου και στο κτίριο της Καγκελαρίας.

Στις απορίες και τα ερωτήματα των μαθητών δόθηκαν ικανοποιητικές απαντήσεις και οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από την επίσκεψη αυτή.